PPHU Prodom


PRODOM - porady

Kupno roweru to zawsze bardzo ważna decyzja, która skutkować będzie przez kilka najbliższych lat. Zwykle jest to kompromis pomiędzy oczekiwaniami użytkownika a tym jaka jest zasobnośc naszego portfela.

Przed zakupem musimy określić kilka parametrów:

  1. Dla kogo ma być rower (dziecko, nastolatek, osoba dorosła)?

    Stosunkowo najwięcej problemów nastręcza kupno roweru dla dziecka - w pewnym wieku dzieci rosną bardzo szybko i po krótkim czasie użytkowania rower staje się zbyt mały. Powstaje więc problem co zrobić ze starym i jaki kupić nowy. Wydaje się, że trzeba zachować rozsądek - rower kupiony na dwa czy trzy lata nie musi być super ekstra z gazowymi amrtyzatorami, choć też ze względu na bezpieczeństwo naszej pociechy lepiej zaplacić nieco drożej i mieć pewność, że nie rozpadnie się na części składowe podczas jazdy. Uważam, że najgorsze co można zrobić to kupno roweru trochę zbyt dużego - dziecko nie dosięga do ziemi, czuje się niepewnie, podczas jazdy "kiwa" się na siodełku dosiegając do pedałów. To prawda, że nastepny zakup nieco odwleczemy w czasie, ale niewiele z tego pociechy dla naszego dziecka - może lepiej kupić trochę taniej rower używany ale za to dostosowany do wzrostu.

    Istnieje metoda określenia wielkości ramy roweru. Musimy zmierzyć długość nóg od ziemi do kroku i wartość tą pomnożyć przez 0,57 - uzyskany wynik to wielkość ramy. Najczęściej wielkość ramy jest podawana w calach, a więc na zakupy idźmy mając zapisane te wartości zarówno w calach jak i centymetrach. Oczywiście nie oznacza to, że tylko rower z taką wielkością ramy możemy kupić. Do jazdy spokojnej, komfortowej, turystycznej można kupić o numer większy, dla jazdy sportowej o numer mniejszy.

  2. Jaki ma być rodzaj roweru (BMX, górski, sportowy, rekreacyjny)?

    Oczywiście najbardziej rozpowszechniony jest obecnie rower górski MTB (Mountain Terrain Bike) i zbliżona do niego wersja ATB (All Terrain Bike) choć inne też mają swoich zwolenników. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę z tego, że jeśli kupimy rower górski z amortyzatorami to chcąc zamontować bagażnik będziemy musieli sporo się nagimnastykować.

  3. Jaką kwotę możemy przeznaczyć na zakup roweru?

    Wiele hipermarketów oferuje rowery w cenach od około 200,00 zł. Niewątpliwie jest to cena bardzo atrakcyjna jednak trzeba zrozumieć, że osiągnięto ją określonym kosztem. Najczęściej odbywa się to kosztem używania częsci o niskiej jakości - pracują głośniej, z większymi oporami ruchu, zmiana przełożeń jest trudna itp. Wraz ze wzrostem ceny rośnie również jakość stosowanych podzespołów, choć po przekroczeniu pewnej granicy różnice zaczynają być niezauważalne dla przeciętnego użytkownika.

  4. Gdzie kupić i jaką firmę wybrać?

    Najlepiej kupić rower w renomowanym sklepie specjalistycznym - tam możemy nie tylko liczyć na fachową poradę, ale również na prawidłowe przygotowanie roweru do jazdy. Niestety oznacza to również wyższą cenę. Jeśli chodzi o producenta roweru to niekoniecznie musi to być znana na całym świecie marka. Ważne natomiast jest, żeby serwis znajdował się w pobliżu oraz koniecznie trzeba zapoznać się z warunkami gwarancji.